X
تبلیغات
رایتل

هیئت محبین اهلبیت ع (شهادت‏ حضرت فاطمه زهرا (س) واقعیتى انکار ناپذیر )

این سخن ورد زبانها افتاد(دیدی اخر علی از پا افتاد)(بر دشمن و قاتلین بی بی حضرت زهرا (س) لعنت )

حضرت مهدی(عج) آیینه تمام نمای حضرت زهرا(س)

حضرت مهدی(عج) آیینه تمام نمای حضرت زهرا(س)
 

حضرت مهدی(عج) ادامه حضرت زهرا(س) و آیینه تمام نمای او است. اهداف حضرت مهدی(عج) اهداف حضرت فاطمه(س) و راه او، راه آن حضرت است. حضرت مهدی(عج) از فرزندان فاطمه(س)به شمار می رود. در روایات، فاطمه(س) رحمت جهانیان خوانده شده است.
فاطمه(س) با نام مهدی(عج) شاد می شد و با یاد او خود را تسلی می داد. بدون مهدی(عج) تحمل شهادت حسین(ع) بر فاطمه سنگین بود.
فاطمه(س) به چنین فرزندی می بالد و مهدی(عج) برچنین مادری فخر می فروشد.
بین این دو بزرگوار ارتباطی ویژه و مشابهت هایی وجود دارد که ابتدا به برخی از ارتباط ها سپس به برخی از تشابهات اشاره می کنیم.


حضرت مهدی(عج) فرزند حضرت فاطمه(س)از مواردی که امامیه و غیر امامیه قبول دارند، این است که حضرت مهدی(عج) از فرزندان حضرت زهرا(س) است. در این زمینه، روایات فراوانی داریم که به نمونه ای از آنها اشاره می کنیم. پیامبر اعظم(ص) در روایتی، دخت گرامی خود را به مهدی (عج) بشارت می دهد و می فرماید: بشارت بر تو که مهدی از نسل تو است.
یاد مهدی(عج) تسلی دهنده خاطر حضرت زهرا(س)هنگامی که پیامبر(ص) در بستر مرگ بود و حضرت زهرا(س) حال پدر را مشاهده کرد، گریست و کم کم صدایش بلند شد. پیامبر(ص) سربلند کرد و علت را جویا شد. حضرت زهرا(س) عرض کرد: بعد از شما از تباهی وضایع شدن دین و عترت می ترسم. این جا بود که او را دلداری و تسلای خاطر داد به این که مهدی امت از نسل تو ظهور می کند و ریشه گمراهی را می کند.
فاطمه(س) الگوی مهدی(ع)الگوسازی و شناساندن الگوی مناسب ازجمله روش های اسلام برای ارایه برنامه زندگی و ارشاد به کمالات و مقام های معنوی است.
خداوند متعالی، پیامبر(ص) و حضرت ابراهیم(ع) و پیروان واقعی او را الگو معرفی می کند.
درحدیث زیبایی، امام زمان (عج) مادر خود را الگویی نیکو معرفی می کند: "فِی ابْنَةِ رَسُولِ اللَّهِ (ص) لِی أُسْوَةٌ حَسَنَة".
برخی از تشابه های این دو بزرگوار
1. حضرت زهرا(س) سرور زنان دو عالم و حضرت مهدی سرور خلق دو عالم است.
پیامبر(ص) فرمود: دخترم فاطمه (س) سرور زنان عالم از اولین و آخرین است و امام رضا(ع) لقب سید خلق را به فرزند گرامی اش حضرت مهدی(ع) داد.
2- حضرت زهرا(س) طاهره و پاک و حضرت مهدی(عج) طاهر است
طاهره و طاهر لقبی است که پیامبر اعظم(ص) به دخترش فاطمه(س) و به فرزندش حضرت مهدی(عج) داد. پیامبر فرمود: آیا نمی دانی که دخترم پاک و پاکیزه است، و فرمود: خداوند در صلب امام عسکری(ع) نطفه ای مبارک، پاک و پاکیزه تعبیه کرد.
3- هر دو وجود مبارک هستند. از القابی که حضرت زهرا دارد مبارکه و از القاب حضرت مهدی (عج) مبارک است و هر دو وجود باعث خیر و برکت هستند.
4- در بسیاری از القاب دیگر نیز با هم تشابه دارند. او زکیه هست و او زکی. او طیبه هست و او طیب. او مطهره هست و او مطهر. او تقیه هست و او تقی. او نقیه هست و او نقی. او محدثه هست و او محدث. او منصوره هست و او منصور. او صدیقه هست و او صادق المقال (راست گفتار). او صابره هست و او صابر.
او معصومه هست و او معصوم. او نور اهل آسمان هست و او نور اهل زمین. او شفیعه قیامت هست او شفیع قیامت. هر دو، ستاره درخشان و کوکب دری هستند. هر دو، غوث و فریادرس هستند. هر دو، عنایت خاصی به زوار امام حسین (ع) دارند. هر دو در دنیا زهد دارند و هر دو از عابدان زمانه هستند. هر دو با انحراف ها و بدعت ها مبارزه می کنند. هر دو، غم خوار مسلمانان به ویژه شیعیان هستند. هر دو در ایثار بر دیگران مقدم هستند و هر دو مورد علاقه شدید پیامبر هستند.
5- حضرت زهرا(س) مظلومه هست و حضرت مهدی(عج) مظلوم است. در زیارات حضرت زهرا می خوانیم:" ُ السَّلَامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الْمَظلُومَة"
حضرت علی(ع) در ترسیم مظلومیت همسرش فرمود:" ُ إِنَّ فَاطِمَةَ بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ ص لَمْ تَزَلْ مَظْلُومَةً مِنْ حَقِّهَا مَمْنُوعَة"؛ فاطمه دختر پیامبر(ص) همواره ستم دیده و از حق خود محروم بود.
حضرت علی(ع) در ترسیم مظلومیت و غربت فرزندش مهدی(عج) نیز می فرماید: "صَاحِبُ هَذَا الْأَمْرِ الشَّرِیدُ الطَّرِیدُ الْفَرِیدُ الْوَحِیدُ"؛ صاحب این امر، همان رانده شده دور شده یگانه و تنها است.
مرحوم میرجهانی می گفت: در عالم رؤیا، مادر مظلومم حضرت فاطمه صدیقه(س) را دیدم و ایشان سه بیت شعر فارسی خواند. وقتی بیدار شدم فقط یک بیت را به یاد داشتم و آن بیت این گونه است: "دلی شکسته تر از من در آن زمانه نبود، در این زمان دل فرزند من شکسته تر است".
منبع: خبرگزاری شبستان

www.yaranenamaz.com

تاریخ ارسال: دوشنبه 12 مهر‌ماه سال 1389 ساعت 11:25 ب.ظ | نویسنده: حسین 30004526347729 شماره اختصاصی پیامک هیئت محبین اهل بیت (ع) | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد